კამპანია „იცურე მშვიდად“
ადამიანის უფლებათა ცენტრის, კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელის (CENN), ანა დოლიძისა და პროგრესის ცენტრის ინიციატივით, 2018 წლიდან მიმდინარეობს კამპანია „იცურე მშვიდად“. კამპანია აერთიანებს საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს და სამოქალაქო აქტივისტებს და მიმართულია საქართველოში წყლის ობიექტებზე მოქალაქეთა სიკვდილიანობის წინააღმდეგ. კამპანიის მიზანია ხელისუფლების პასუხისმგებლობის გაზრდა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
ზაფხულის სეზონზე საქართველოში რამდენიმე ათეული ადამიანი იღუპება ზღვაში, ხელოვნურ წყალსაცავებში, ტბებსა და  მდინარეებში. პრობლემას წარმოადგენს წყლის ობიექტებზე მოწყობილი კუსტარული რეკრეაციული ზონები, სადაც არ არის უზრუნველყოფილი მაშველების დახმარება და დაუცველია მოქალაქეთა უსაფრთხოება. განსაკუთრებული საფრთხის შემცველია ადგილები, სადაც ბანაობა აკრძალულია, მაგრამ სახელმწიფოს და კერძო კომპანიებს ტერიტორიები არა აქვთ დაცული კაპიტალური ბარიერებით და ხშირად ამ ტერიტორიებზე არც გამაფრთხილებელი აბრებია გაკრული.
კამპანიის ინიციატორებმა რამდენიმე გამაფრთხილებელი, საინფორმაციო და საპროტესტო აქცია ჩაატარეს თბილისში და სხვა ქალაქებში. ასევე, შეხვდნენ ქალაქების ხელმძღვანელებს და საჯარო მოხელეებს, სკოლის მოსწავლეებს. აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის ეროვნულ პლატფორმასთან ერთად განხორციელდა ადვოკატირება პარლამენტსა და მთავრობაში კანონდებლობის დროულად შეცვლის მიზნით. მომზადდა პრობლემების ამსახველი ანგარიში და პოლიტიკის დოკუმენტი, შესაბამისი რეკომენდაციებით.
კამპანია „იცურე მშვიდად“ მოუწოდებს ხელისუფლებას, დროულად გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები საკანონმდებლო ბაზის დახვეწისა და წყლის ობიექტებზე მოქალაქეთა უსაფრთხოების დაცვის მიმართულებით.
კამპანიები

CAMPAIGN “SWIM SAFE”
With the initiative of Human Rights Center, Caucasus Environmental NGO Network (CENN), Ana Dolidze and Progress Center, the campaign “Swim Safe” has been in progress since 2018. The Campaign will unify civil society organizations and civil activists and will fight against mortality of citizens in the water bodies in Georgia. The Campaign aims to increase government’s responsibility and raise public awareness.
In Georgia, during summer seasons, tens citizens die in the sea, artificial water reservoirs, lakes and rivers every year. Artificially arranged recreation zones in the water bodies are the problem, where service of rescue teams is not provided and citizens are not protected. The places, where swimming is prohibited, are particularly dangerous but the state and private companies do not keep those sites adequately protected with solid barriers and often there are no warning banners either.
The Campaign initiators held several warning, information and protest actions in Tbilisi and various citizens. They met the leaders of the cities and public servants, school students. Together with the Eastern Partnership Civil Society Forum National Platform of Georgia, the Campaign advocated the legislative amendments with the parliament and government members. The report and policy document were developed with respective recommendations.
Campaign “Swim Safe” calls on the Government of Georgia to take concrete steps to improve the legislation and to ensure safety of citizens in the water bodies.