ჩვენ, ხელმომწერი ორგანიზაციები, გამოვხატავთ მწუხარებას და გულისტკივილს ტელეკომპანია "პირველის" ოპერატორ ლექსო ლაშქარავას გარდაცვალების გამო და ვუსამძიმრებთ მის ოჯახსა და ახლობლებს.
ლექსო ლაშქარავა იყო მედიის იმ 50-ზე მეტი წარმომადგენლებიდან ერთ-ერთი, რომლებიც 5 ივლისს სიძულვილის ჯგუფების მიერ მასშტაბური და სასტიკი ძალადობის მსხვერპლნი გახდნენ. “ღირსების მარშის” საწინააღმდეგო აქციაზე ძალადობრივი და აგრესიული ჯგუფები მედიის წარმომადგენლებს წინასწარი განზრახვით დაესხნენ თავს, მიაყენეს ფიზიკური დაზიანებები და სიტყვიერი შეურაცხყოფა, მიზანმიმართულად დაუმტვრიეს ტექნიკა, რათა ხელი შეშლოდათ ჟურნალისტურ საქმიანობაში. ისინი ლექსო ლაშქარავას ფიზიკურად გაუსწორდნენ სამოქალაქო მოძრაობა “სირცხვილიას” ოფისის დარბევისას. ძალადობისას ოპერატორთან მყოფი ჟურნალისტის განცხადებით, ლექსო ლაშქარავა სისხლის გუბეში იყო და მას 20 ადამიანი 5 წუთის განმავლობაში დაუნდობლად ურტყამდა.
ხელისუფლემამ არაფერი არ გააკეთა ძალადობრივი ჯგუფების შესაჩერებლად მიუხედავად იმისა, რომ წინასწარ იყო ცნობილი მათი მხრიდან აგრესიისა და ძალადობის რისკის შესახებ. 5 ივლისს ადგილზე საკმარისი რაოდენობით არ იყვნენ მობილიზებული სამართალდამცავები, ხოლო ადგილზე მყოფი პოლიციელების მხრიდან მიღებული ზომები არ იყო საკმარისი ძალადობის შესაჩერებლად. ხელისუფლებამ არათუ არ მიიღო სათანადო ზომები საზოგადოებრივი უსაფრთხოების, ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დასაცავად, არამედ, პირიქით, წაახალისა ძალადობა. კერძოდ პრემიერ მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა 5 ივლისს განაცხადა, რომ “ღირსების მარშის” ჩატარება მიზანშეუწონელი იყო და “ღირსების მარშის” ორგანიზატორებს მოუწოდა არ გაემართათ მსვლელობა რუსთაველის გამზირზე, იმის მაგივრად, რომ ვითარების შესაძლო გართულებისთვის პასუხისმგებლობა დაეკისრებინა კონტრაქციის წევრებისთვის. ასევე საქართველოში აშშ-ს ელჩმა განაცხადა, რომ მათ ვერ დაინახეს პრემიერ მინისტრის წამყვანი როლი სიტუაციის განმუხტვასა და აგრესიის შეკავებაში.
5 ივლისის მასშტაბურ ძალადობაზე, რასაც შედეგად ათობით ჟურნალისტის და მშვიდობიანი მოქალაქის ჯანმრთელობის დაზიანება მოჰყვა ხოლო, ტვ პირველის ოპერატორი, ჯანმრთელობის უმძიმესი დაზიანებების შემდგომ გარდაიცვალა, პასუხი უნდა აგოს ძალადობის ყველა ორგანიზატორმა, მონაწილემ და ძალადობისკენ მომწოდებელმა, განურჩევლად საერო თუ სასულიერო სტატუტისა.
პოლიტიკური პასუხისმგებლობა უმძიმეს შედეგებზე ეკისრება ხელისუფლებას, რომელმაც ფაქტობრივად უარი თქვა საკუთარი ფუნქციის შესრულებასა და ადამიანთა ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის დაცვაზე. ამიტომ:
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვითხოვთ, სულ მცირე:
- საქართველოს პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და საქართველოს შსს მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა დაუყოვნებლივ დატოვონ დაკავებული თანამდებობა
- ძალადობის ყველა ორგანიზატორი, მონაწილე და წამქეზებელი, მიუხედავად მათი სტატუსისა, დაისაჯოს კანონის სრული სიმკაცრით.
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI)მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი (GMC)საფარისაზოგადოება და ბანკებიმედიის განვითარების ფონდი (MDF)საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS)ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC)ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRC)სოციალური სამართლიანობის ცენტრისაქართველოს ატლანტიკური საბჭოსაქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)საერთაშორისო გამჭირვალობა-საქართველო (TI Georgia)სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED)კვლევითი ჟურნალისტიკისა და ეკონომიკური ანალიზის ცენტრიგაეროს ასოციაცია მწვანე ალტერნატივათბილისი პრაიდი DRI

Prime Minister of Georgia should resign immediately due to the Severe Consequences of the July 5 violence
11.07.2021
We, the undersigned organizations, express our utmost concern and sorrow over the passing of Lekso Lashkarava, the operator of „TV Pirveli”. We would like to offer our heartfelt condolences to his family and loved ones.
Lekso Lashkarava was one of more than 50 media professionals targeted by hate groups during the large-scale and violent protests on July 5. During the demonstrations against the “March for Dignity”, violent and aggressive groups deliberately singled out and attacked media representatives, inflicting physical injuries and engaging in verbal abuse, as well as deliberately smashing equipment to interfere with journalistic activities. These groups physically assaulted Lekso Lashkarava during the raid on the office of the civil movement "Shame". According to the journalist who was along with the cameraman during the incident, Lekso Lashkarava was lying in a pool of blood and 20 people were mercilessly beating him for 5 minutes.
The authorities have not taken measures to stop the violent groups despite being aware in advance of the risk of aggression and violence on their part. On July 5, an insufficient number of law enforcement representatives were mobilized on the spot, and actions taken by the police were not sufficient to put an end to the violence. The authorities did not ensure the protection of public safety, health, and life - on the contrary, they encouraged the violence. In particular, the Prime Minister, Irakli Gharibashvili, stated on July 5 that holding the "March for Dignity" was inappropriate and called on the organizers of the "March for Dignity" not to march on Rustaveli Avenue, instead of blaming the members of the counter-rally for the possible escalation of the situation. The US ambassador to Georgia also stated that they did not see the Prime Minister playing a leading role in defusing the situation and putting an end to the violence.
Following the large-scale violence of July 5, which resulted in dozens of injuries to journalists and civilians and the death of the operator of “TV Pirveli” after sustaining serious injuries, all organizers, participants and perpetrators of violence, regardless of their secular or religious status should be brought to justice.
The political responsibility for the severe consequences lies with the government, which has in fact refused to perform its function to protect human health and life. Therefore, the undersigned organizations request at least:
• Immediate resignation of the Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili and the Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri;
• Bringing all organizers, participants, and instigators of violence, regardless of their status, to justice.