ადამიანის უფლებათა ცენტრის (HRC) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) წარმოადგენლების შეხვედრა
26.10.2021
ადამიანის უფლებათა ცენტრის (HRC) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) წარმოადგენლები 2021 წლის 11 და 19 ოქტომბერს  პროექტი „იურიდიული დახმარება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგის“ ფარგლებში შეხვდნენ ევროპარლამენტის წარმომადგენლებს.
ოფიციალურ წარმომადგენლებთან შეხვედრის ორგანიზება უზრუნველყო ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის წარმომადგენლებმა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი არის FIDH-ის წევრი ორგანიზაცია.
შეხვედრის ფარგლებში ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა მოხსენებები გააკეთეს სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეების მიმდინარეობის შესახებ და ორგანიზაციის მიერ პოლიტიკურად მოტივირებულ საქმეებზე მომზადებული ანგარიშების შესახებ. ამასთანავე, შეკრებისა და მანიფესტაციის კუთხით მონიტორინგის ფარგლებში გამოვლენილ ხარვეზებზე და ტენდენციებზე.  სხვედრის ფარგლებში  საუბარი წარიმართა მართლმსაჯულების მიმართულებით არსებული ხარვეზებისა და გამოწვევების შესახებ. შეხვედრის ფარგლებში  ერთ-ერთ ძირითი საკითხად ასევე, გამოიყო  საქართველოში 2021 წლის 2 ოქტომბერს ჩატარებული ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სავარაუდოდ პოლიტიკურად მოტივირებულ სასამართლო საქმეების და აქციების მონიტორინგს ახორცხიელებს „იურიდიული დახმარება და ადამიანის უფლებების მონიტორინგის“ პროექტის ფარგლებში.

On October 11-19, 2021, within the project Legal Aid and Human Rights Monitoring, the representatives Human Rights Center (HRC) and the International Federation for Human Rights (FIDH) met with the representatives of the European Parliament.
The meeting with the European officers was organized by FIDH. HRC is a member organization of FIDH.
During the meeting, the representatives of HRC presented the information about the progress of legal proceedings with alleged political motives and the reports prepared by HRC on the cases with alleged political motives. Further, HRC provided information about gaps and trends identified during the monitoring of assemblies and demonstrations. During the meeting, the parties mentioned the gaps and challenges in the field of justice administration and judicial authorities. One of the main issues during the meeting was the local self-government elections held in Georgia on October 2, 2021.
HRC is carrying out the monitoring of the legal proceedings with alleged political motives and that of the protest demonstrations within the project Legal Aid and Human Rights Monitoring.