არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა ევროპის საბჭოს წამების პრევენციის კომიტეტს
საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციები მოგმართავთ თხოვნით, გამოიყენოთ თქვენი მანდატით განსაზღვრული შესაძლებლობა საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში ად ჰოკ ვიზიტისა და პრეზიდენტ სააკაშვილის უფლებრივი მდგომარეობის მონიტორინგის მიზნით.
უკანასკნელ ხანებში, საქართველოში მოქმედი უფლებადაცვითი ორგანიზაციები ყოველდღიურად ვხდებით საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მიმართ არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის თვითმხილველები. აღნიშნული, პირველ რიგში, გამოიხატება მისი, როგორც მოშიმშილე პატიმრის და პაციენტის უფლებების უხეშ დარღვევაში, რაც შესაძლოა შეფასდეს, როგორც პატიმრის მიმართ არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა.
2021 წლის 01 ოქტომბერს, საქართველოს მესამე პრეზიდენტი დააკავეს და გადაიყვანეს N12 პენიტენციურ დაწესებულებაში, რომელიც წარმოადგენს საჯარო მოხელეებისა და თანამდებობის პირების განთავსების სპეციალურ დაწესებულებას. მ.სააკაშვილი, პროტესტის ნიშნად, დაკავების დღიდან შიმშილობს, რადგან მიიჩნევს, რომ მისი დაკავება პოლიტიკურად მოტივირებულია. მოშიმშილე პატიმრის ჯანმრთელობის გაუარესებისა და ჰოსპიტალიზაციის აუცილებლობის რისკების გათვალისწინებით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ მოიწვია ექიმთა კონსილიუმი, რომლის დასკვნის მნიშვნელოვანი მომენტები მედია საშუალებებით გახდა ცნობილი. “რადიო თავისუფლების” მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, "პაციენტი იმყოფება მულტისისტემური გართულებების მაღალ რისკში. საჭიროებს მკურნალობას მულტიპროფილურ, მაღალტექნოლოგიურ სამედიცინო დაწესებულებაში გადაუდებლად, სადაც საშუალება იქნება ჩაუტარდეს შესაბამისი: კარდიო ვასკულური, ნევროლოგიური, სამკურნალო და დიაგნოსტიკური რადიოლოგიური (მრტ. კტ. კათეტერიზაციის ლაბორატორია), ჰემატოლოგიური, ენდოკრინული, ნუტრიციული თერაპია".
ზემოაღნიშნულ რეკომენდაციას მოყვა მაღალი თანამდებობის პირების მათ შორის, პრემიერ მინიტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, რომ პატიმრობაში მყოფი მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის სამოქალაქო საავადმყოფოში გადაყვანა გამორიცხულია, ხოლო საჭიროების შემთხვევაში, მას მხოლოდ ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანდენ. აქვე აღვნიშნავთ, რომ პატიმრის სხვა, მათ შორის, სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანის საკითხი არ წარმოადგენს საქართველოს პრემიერ მინისტრის კომპეტენციის სფეროს.
საქართველოს სახალხო დამცველმა ორჯერ - 2021 წლის 24 ოქტომბერს და 4 ნოემბერს შეამოწმა მიხეილ სააკაშვილის მიღებისთვის მსჯავრდებულთა და ბრალდებულთა სამკურნალო დაწესებულების მზადყოფნის ხარისხი და დაასკვნა, რომ “დაწესებულებაში არსებული ვითარება, სამედიცინო უზრუნველყოფის კუთხით, სამწუხაროდ, სრულად ისევ არ შეესაბამება ექიმთა მულტიფუნქციური ჯგუფის მიერ გაცემულ 2021 წლის 3 ნოემბრისა და 28 ოქტომბრის დასკვნებსა და რეკომენდაციებს.” 9 ნოემბერს აღნიშნული საჯაროდ დაადასტურა საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის პირველმა მოადგილემაც, რომელმაც აღნიშნა, რომ “რა თქმა უნდა, [N18 სამკურნალო დაწესებულება] არ არის მაღალტექნოლოგიური შესაძლებლობებით აღჭურვილი და ბუნებრივია, შესაძლოა, დამატებით დახმარება დასჭირდეთ.“
გარდა სამედიცინო თვალსაზრისით მიზანშეუწონლობისა, ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულება მესამე პრეზიდენტის ფიზიკური უსაფრთხოებისა და მისი ფსიქოლოგიური ზეწოლისგან დაცვის თვალსაზრისითაც სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს - N18 დაწესებულება მდებარეობს N8 დაწესებულების ტერიტორიაზე, რომელში გათავსებული პატიმრების დიდი ნაწილი კრიმინალური სუბკულტურის მიმდევარია, ხოლო მ. სააკაშვილის მმართველობა ასოცირდება კრიმინალურ სამყაროსთან ბრძოლასთან, რაც თავისთავად მაქსიმალურად ზრდის მასზე ფიზიკური ზემოქმედების რისკს სხვა პატიმრების მხრიდან.
მიუხედავად ყოველივე ზემოაღნიშნულისა, 2021 წლის 8 ნოემბერს, მიხეილ სააკაშვილი ძალის გამოყენებით, მოშიმშილე პატიმრის მიმართ მოპყრობისა და პაციენტის ინფორმირებული თანხმობის პრინციპების სრული იგნორირებით იქნა გადაყვანილი N18 დაწესებულებაში. აღსანიშნავია, რომ მ. სააკაშვილმა არაერთხელ განაცხადა კატეგორიული უარი ამ დაწესებულებაში მკურნალობაზე.
მ. სააკაშვილის N18 დაწესებულებაში გადაყვანის მეორე დღესვე სახალხო დამცველმა გაავრცელა განცხადება, რომელშიც კიდევ ერთხელ აღნიშნავს, რომ “N18 სამკურნალო დაწესებულება ვერ აკმაყოფილებს კონსილიუმის მიერ გაცემულ რეკომენდაციებს, ასევე, დაწესებულებაში მიხეილ სააკაშვილის მოთავსება ცალსახად არღვევს სახელმწიფოს მიერ ადამიანის ღირსების პატივისცემის ვალდებულებას. შესაბამისად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს იუსტიციის მინისტრს/პენიტენციურ სამსახურს, - რომ საქართველოს მესამე პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი დაუყოვნებლივ იქნეს გადაყვანილი ალტერნატიულ სამედიცინო დაწესებულებაში.”
პრეზიდენტ სააკაშვილის ციხის საავადმყოფოში გადაყვანას მკაცრი განცხადებით გამოეხმაურნენ ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციებიც - Amnesty International-მა მომხდარი ღირსების შელახვად, პირადი ცხოვრების ხელყოფად და სათანადო სამედიცინო დახმარების გაუწევლობად შეაფასა და აღნიშნა, რომ ეს არა მხოლოდ შერჩევით მართმსაჯულებას არამედ პოლიტიკურ შურისძიებას ჰგავს  და IRCT-იმ კი დაგმო პრეზიდენტ სააკაშვილის მიმართ არასათანადო მოპყრობა და საქართველოს ხელისუფლებას მ.სააკაშვილის საბაზისო ადამიანის უფლებების დაცვისკენ მოუწოდა.
გარდა პენიტენციური სამსახურის წარმომადგენელთა მხრიდან ძალის გამოყენებისა, მ. სააკაშვილი, N18 დაწესებულებაში შესახლებისას ასევე გახდა სხვა პატიმრების მხრიდან სიტყვიერი შეურაცხყოფის ობიექტიც, რისი ამსახველი კადრებიც ასევე გასაჯაროვდა. ხაზგასმით აღსანიშნავია, რომ პატიმრების მხრიდან სიტყვიერ აგრესიას განგრძობადი და პერმანენტული ხასიათი აქვს და იგი მიმართულია არა მხოლოდ პატიმარ სააკაშვილის, არამედ ყველა იმ პირის მიმართ, რომელიც მის მოსანახულებლად შედის დაწესებულებაში, მათ შორის, სახალხო დამცველის მიმართაც. ის გარემოება, რომ პენიტენციური სამსახურს არც კი უცდია პატიმრების მხრიდან აგრესიის აღკვეთა, გვაძლევს ვარაუდის საფუძველს, რომ შესაძლოა, ეს მოვლენები მართული ხასიათის იყოს.
2021 წლის 11 ნოემბერს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა გაავრცელა პრეზიდენტის სამკურნალო დაწესებულებაში ძალმომრეობით შეყვანის კადრების ნაწილი, რაც მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესით ახსნა.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის განცხადებით, უწყებაში მიმდინარეობს გამოძიება საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მიმართ განხორციელებული შესაძლო არაადამიანური მოპყრობის ფაქტზე, ხოლო “იმ პირობებში, როცა სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურისთვის ამ დრომდე არ დაუდასტურებია ასეთი ჩანაწერების არსებობის ფაქტი და შესაბამისად, არ მომხდარა სასამართლო განჩინების საფუძველზე მათი გამოთხოვა, სპეციალური პენიტენციური სამსახურისა და იუსტიციის სამინისტროს მხრიდან აღნიშნული კადრების გასაჯაროება (რომელიც მათ შორის, წარმოადგენს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის წარმოებაში არსებულ სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულებას), საფრთხეს უქმნის ეფექტიანი გამოძიების ჩატარებას.” სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა მოუწოდა შესაბამის უწყებებს, შეწყვიტონ საქართველოს მესამე პრეზიდენტის პერსონალური მონაცემების შემცველი ვიდეოჩანაწერების გასაჯაროება, პატივი სცენ ადამიანის პატივს, ღირსებას და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას.
გავრცელებულ კადრებს გამოეხმაურა საქართველოს სახალხო დამცველიც, რომლის შეფასებით, “იუსტიციის სამინისტრომ/სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა  N18 სამედიცინო დაწესებულებაში მიხეილ სააკაშვილის მისი ნების საწინააღმდეგოდ, ძალის გამოყენებით შესახლების ამსახველი კადრების გავრცელებით პატიმრის პატივის, ღირსებისა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის უფლება დაარღვია.”
2021 წლის 10 ნოემბერს გამოქვეყნდა ძალადობისა და წამების მსხვერპლთა ფსიქორეაბილიტაციის ცენტრი „ემპათია“ -ს ექსპერტთა ჯგუფის განცხადება საქართველოს მე–3 პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის საქართველოს ციხეთა სისტემაში წამების ფაქტზე ჩატარებული ექსპერტიზის დასკვნის შესახებ, რომელშიც ნათქვამია, რომ “მიხეილ სააკაშვილი საპატიმრო დაწესებულებებში ყოფნისას დაექვემდებარა სხვადასხვა სახის ღირსების შემლახავ მოპყრობას, ფსიქოლოგიურ ზეწოლას, ხოლო მე – 18 – ე დაწესებულებაში გადაყვანისას დაექვემდებარა როგორც ფსიქოლოგიურ წამებას, ასევე ფიზიკურ წამებას და არანებაყოფლობითი სამედიცინო ინტერვენციის მცდელობას, რამაც პაციენტს უარი ათქმევინა სამედიცინო მომსახურებაზე, რაც რისკის ქვეშ აყენებს მის სიცოცხლეს და საჭიროებს დაუყოვნებელ ზომებს, პაციენტის სხვა სამოქალაქო კლინიკაში გადაყვანის სახით. ამავდროულად, ზეწოლის ფაქტების ინტენსიობისა და ხანგრძლივობიდან გამომდინარე, რაც შიმშილობის ხანგრძლივობასა და სამედიცინო დახმარებაზე უარის თქმაში აისახება, და მიზნად ისახავს პოლიტიკურ შურისძიებას, მიხეილ სააკაშვილის დისკრიმინაციასა და საზოგადოების დეზინფორმირებას, მივიჩნევთ, რომ კანონდარღვევები და ძალადობის გამოყენებული მეთოდები, ერთობლიობაში უნდა შეფასდეს, როგორც პატიმრობაში მყოფი პოლიტიკოსის წამება.”
პატიმარ სააკაშვილის მიმართ არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობის ნაწილია მაღალი თანამდებობის პირების და საჯარო უწყებების არაერთი განცხადება, რომლებიც პირდაპირ იყო მიმართული მოშიმშილე პატიმრის მდგომარეობის დამძიმებისა და მისი პროვოცირებისკენ, უარი ეთქვა სამედიცინო პერსონალის მიერ რეკომენდებული, სასიცოცხლოდ საჭირო ნივთიერებების მიღებაზე და სრულ შიმშილობაზე გადასულიყო. ასეთი განცხადებების მაგალითია პრემიერ ღარიბაშვილის განცხადება პატიმრის თვითმკვლელობის უფლებაზე, მისივე განცხადება იმის თაობაზე, რომ “როდესაც ადამიანი აცხადებს, რომ შიმშილობს, ნახევარ კილოგრამ თაფლს არ უნდა ჭამდეს”, მმართველი პარტიის თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადება, რომ “ეს კაცი ჭამს და სვამს, 3 ლიტრი ლიმონათი უნდა და სვამს”. აღნიშნული განცხადებების საპასუხოდ, პროტესტის ნიშნად, სააკაშვილმა უარი თქვა ნებისმიერ სამედიცინო დახმარებაზე.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის 06 ნოემბერს სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა ასევე გაავრცელა მ. სააკაშვილის მიერ, N12 დაწესებულების სამედიცინო ნაწილში, სამედიცინო პერსონალის თანდასწრებით, სპეციალური საკვები დანამატების მიღების კადრები, რომლებიც მოშიმშილის მიერ შიმშილობის შეწყვეტის მტკიცებულებად წარმოადგინა.
ჩვენს ღრმა შეშფოთებას იწვევს ის გარემოება, რომ პატიმარ სააკაშვილის მიმართ მსგავსი მოპყრობა, მაშინ, როდესაც საზოგადოების სრული ყურადღება მიპყრობილია მისი ჯანმრთელობისა და უფლებრივი მდგომარეობის მიმართ, სერიოზულ კითხვებს აჩენს სხვა პატიმრების მიმართ მოპყრობასა და მათი უფლებრივი მდგომარეობის თვალსაზრისითაც. ვფიქრობთ, საერთაშორისო ავტორიტეტული მონიტორინგის ორგანოს მიერ საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში ამჟამად არსებული მდგომარეობის, მათ შორის, პატიმრობაში მყოფი საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიმართ მოპყრობის შეფასება მნიშვნელოვანია საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის გაუმჯობესების თვალსაზრისით.

Tbilisi, 12 November 2021
We, the NGOs working in Georgia call on the CPT to use its mandate for an ad hoc visit to the Georgian penitentiary system and monitor the human rights situation of President Saakashvili.
Recently, Georgian human rights organisations have been witnessing on a daily basis the inhuman and degrading treatment of the third president of Georgia, Mr Saakashvili. This is mostly manifested in the gross violation of his rights as a prisoner on a hunger strike as well as a patient. We believe this amounts to inhuman and degrading treatment.
On 1 October 2021, the third president of Georgia was arrested and admitted to Prison No. 12, a special prison establishment for public officials. In protest, Mr Saakashvili has been on a hunger strike since his arrest, as he believes his arrest is politically motivated. Considering the risks of deterioration of his health as a prisoner on a hunger strike and the necessity for hospitalisation, the Ministry of Justice assembled a panel of doctors. The key findings of the panel were made public by the media. As RFRL
reported, “the patient is facing a high risk of multisystem complications, requires an urgent treatment in a multi-speciality, high technology medical establishment, where he will be able to receive cardio-vascular, neurological, therapeutic and diagnostic radiological (MRI, CT, Catheterisation lab), haematological, endocrinological and nutritional treatments.”
High-ranking officials, including Prime-Minister Irakli Gharibashvili, responded to the above recommendation of the panel with a
statement that the transfer of the third president, Mr Saakashvili to a civilian hospital was out of the question and, should there be any need for treatment, he would only be transferred to the medical facility meant for accused and convicted prisoners. It should be noted that transferring prisoners to different establishments, including medical facilities, does not fall within the competence of the Prime Minister.
The Public Defender of Georgia has inspected the prison medical establishment twice - on
24 October and
4 November – to verify its readiness to treat Mr Saakashvili and found that “the conditions at the establishment, in terms of its medical standards, unfortunately still fail to fully meet the recommendations and findings made by the multidisciplinary team on 3 November 2021 and 28 October 2021.” The same was publicly confirmed by the First Deputy Health Minister, Tamar Gabunia, on 9 November, noting that “of course, [Prison No. 18] is not equipped with high-technologies and naturally, they might need additional assistance.”
In addition to its inadequacy from the medical viewpoint, the prison hospital poses a serious threat in terms of the physical safety of the third president and his protection from psychological pressure. Prison No.18 is located on the premises of Prison No. 8, where most prisoners are members of the criminal underworld, while Mr Saakashvili’s office is associated with crackdown on criminals. This increases the risk of physical violence from other prisoners to a maximum degree.
Despite all the above, on 8 November 2021, Mr Saakashvili was transferred forcibly to Prison No. 18 in flagrant violation of the standards of treatment of a prisoner on a hunger strike and a patient’s informed consent. It must be noted that Mr Saakashvili had been adamantly opposed to the idea of being treated in this establishment.
On the next day of Mr Saakashvili’s transfer to Prison No. 18, the Public Defender of Georgia released a
statement, reiterating, “Prison No. 18 does not meet the recommendations made by the medical panel and admitting Mr Saakashvili to this establishment clearly violates the duty of respect for human dignity imposed on the state. Therefore, the Public Defender calls on the MoJ/Special Penitentiary Service to transfer immediately the third president Mikheil Saakashvili to an alternative medical facility.”
International human rights organisations also released harsh statements concerning this matter. Amnesty International
stated that the ex-president had been denied dignity, privacy and adequate healthcare. It also noted that his “violent transfer” to prison hospital was not “just selective justice but an apparent political revenge”. The IRCT
condemned the ill-treatment of the former president and urged the authorities to respect and protect his basic human rights.
In addition to the use of force against the prisoner on a hunger strike, Mr Saakashvili was also subjected to verbal abuse during his transfer to Prison No. 18. The video footage of this attack was also made
public. It must be stressed that verbal abuse on the part of other prisoners is of continuous and permanent nature and is directed not only against the prisoner but every other individual visiting him in the penitentiary establishment, including the
Public Defender. The fact that the Special Penitentiary Service has not even attempted to stop other prisoners from resorting to verbal abuse leads us to suspect that these are orchestrated events.
On 11 November 2021, the Special Penitentiary Service of the MoJ distributed some of the
footage depicting the moment Mr Saakashvili was being dragged into Prison No. 18. The authoritis claimed the release of the video was due to heightened public interest.
According to the
statement of the State Inspector’s Service, an investigation into the alleged ill-treatment of Mr Saakashvili in the penitentiary is pending. “In those circumstances, where the State Inspector’s Service is still awaiting confirmation from the Penitentiary Service regarding the existence of such footage and, therefore, there has not been a motion filed with a court for obtaining this footage, making this video recording public by the Special Penitentiary Service and the Ministry of Justice (which, among others, is evidence in the pending criminal investigation), threatens the effectiveness of our investigation.” The State Inspector’s Service called on the competent authorities to stop releasing footages containing personal data of the third president, and to respect his human dignity and the right to privacy.
The Public Defender also
reacted to the release of the footage with the following comment: “The Ministry of Justice/Special Penitentiary Service violated the prisoner’s right to honour, dignity and privacy by releasing the footage showing the admission of Mikheil Saakashvili to Medical Establishment No. 18 against his will and with the use of force.”
On 10 November 2021, the experts from the Psycho-Rehabilitation Centre for Victims of Torture, Violence and Pronounced Stress Impact/Empathy released a
statement regarding the findings of the forensic examination conducted on the torture of the Mr Mikheil Saakashvili. “Mikheil Saakashvili was subjected to various forms of degrading treatment, psychological pressure while in prison and, during his transfer to Prison No. 18, he was subjected to psychological torture as well as physical torture. The attempted involuntary medical intervention made the patient to refuse the medical service thus posing risk to his life and giving rise to the necessity for an immediate action, i.e., transferring the patient to a civilian clinic. At the same time, due to the intensity and duration of the pressure, which is reflected in the duration of the hunger strike and the refusal of medical assistance, which amounts to political revenge, discrimination against Mikheil Saakashvili and misinforming the public, we believe that violations and the methods of violence used should be considered as torture of the detained politician.”
Numerous statements made by the state authorities also contribute to the inhuman and degrading treatment aimed at worsening the situation of the prisoner, inciting him to reject medically recommended nutrients required to sustain his life and force him into total starvation. Examples of such statements include the words of Prime Minister Gharibashvili about Mr Saakashvili’s
right to commit suicide and “when someone goes on hunger strike, they should not be eating half a kilo honey.” The Chair of the ruling party Georgian Dream, Irakli Kobakhidze,
stated that “this man eats and drinks. He wants 3 litres of lemonades and drinks it.” Mr Saakashvili
responded to the allegations by refusing
all medical assistance.
On 6 November 2021, the Special Penitentiary Service also released
footage depicting Mr Saakashvili consuming medically prescribed nutrients in the presence of medical staff in a medical unit of Prison No. 12, as evidence that the prisoner had called off his hunger strike.
We are deeply alarmed that this kind of treatment towards prisoner Saakashvili, while his health and human rights remain in the centre of rigorous public scrutiny, raises serious questions concerning the treatment and human rights of other prisoners too. We believe that the assessment by the international monitoring body of the current situation in the Georgian prison system, including the treatment towards the third president Mr Saakashvili, would contribute to the respect of human rights in Georgia.