არასამთავრობო ორგანიზაციები საკონსტიტუციო ცვლილებებთან დაკავშირებით ირაკლი კობახიძის განცხადებას უარყოფითად აფასებენ
01.12.2021
ხელმომწერი ორგანიზაციები “ქართული ოცნების” თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადებას საკონსტიტუციო ცვლილებების განხილვის შეჩერებისა და საარჩევნო ბარიერის შემცირებაზე შესაძლო უარის შესახებ, ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესისთვის დამაზიანებლად მიიჩნევენ.
19 აპრილს, შარლ მიშელის მედიაციით, პარტიებს შორის მიღწეული შეთანხმება ითვალისწინებდა ამბიციურ საარჩევნო რეფორმას, მათ შორის მომავალი საპარლამენტო არჩევნების სრულად პროპორციული სისტემით გამართვას და შემდეგი ორი საპარლამენტო არჩევნებისთვის ბუნებრივი ან, მაქსიმუმ, 2%-იანი ბარიერის შემოღებას.
“ქართული ოცნება” შეთანხმების დატოვების შემდეგ აღებული ვალდებულებების შესრულებაზე უარის თქმას აგრძელებს. შესაბამისი ცვლილებების პირველი მოსმენით მიღების მიუხედავად, ირაკლი კობახიძემ საკონსტიტუციო რეფორმის მხარდაჭერის გაგრძელება ეჭვქვეშ დააყენა, მისი თქმით, მიღების შემთხვევაშიც, ეს ოპოზიციისთვის საჩუქარი იქნება.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ მმართველის პარტიის მიერ, საერთაშორისო,  ადგილობრივი პარტნიორებისა და საზოგადოების წინაშე დადებული პირობა, რომელიც ქვეყანაში დემოკრატიის დონის გაუმჯობესებას ემსახურება, აუცილებლად უნდა შესრულდეს, რადგან ეს მმართველი ძალის უპირველეს ვალდებულებას წარმოადგენს. სრულად პროპორციული სისტემის დაუყოვნებლივ ამოქმედება და საარჩევნო ბარიერის შემცირება არა მხოლოდ ოპოზიციის, არამედ ქვეყნის ინტერესებშია და ხელს შეუწყობს საკანონმდებლო ორგანოში სხვადასხვა ჯგუფების ინტერესების ადეკვატურად ასახვასა და პლურალიზმის განმტკიცებას.
აღსანიშნავია ისიც, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებები პირველი მოსმენით, ერთხმად, ოპოზიციური საპარლემენტო პარტიების მხარდაჭერითაცაა მიღებული, რაც ქართულ პოლიტიკურ სივრცეში პარტიების შეთანხმებისა და თანამშრომლობის იშვიათ და მისასალმებელ მაგალითს წარმოადგენს. რეფორმის გაგრძელებაზე უარი, ამ მხრივაც დააზიანებს ისედაც პოლარიზებულ პოლიტიკურ გარემოს და ეჭვქვეშ დააყენებს მმართველი პარტიის სანდოობას.

The signatory organizations consider the statement of Irakli Kobakhidze, the chairman of the Georgian Dream, about the possible suspension of the discussion on the Constitutional amendments and the reduction of the election threshold damaging to the democratization process in the country.
On April 19, mediated by Charles Michel, the Agreement reached between the parties provided an ambitious electoral reform, including holding the next parliamentary elections in a fully proportional system and introducing a natural or, at most, a 2% threshold for the next two parliamentary elections.
"Georgian Dream" continues to refuse to fulfill its obligations after leaving the Agreement. Despite adopting the relevant amendments in the first reading, Irakli Kobakhidze questioned the continuation of support for the Constitutional reform, saying that even if it is adopted, it would be a gift for the opposition.
The signatory organizations believe that the promise made by the ruling party to the international and local partners and to the public to improve  the level of democracy in the country, must be fulfilled, as it is the primary obligation of the ruling party. Immediate implementation of a fully proportional system and reduction of the electoral threshold is in the interests of not only the opposition, but also of the country and it will help adequately reflect the interests of different groups in the legislature, as well as strengthen pluralism.
It should be noted, that the constitutional amendments were adopted unanimously in the first plenary session with the support of the opposition parliamentary parties, which is a rare and welcomed practice of cooperation and reaching an agreement between the parties in the Georgian political space. Refusal to continue the reform, will damage the already polarized political environment in this way as well and call into question the credibility of the ruling party.