'საქართველოს კოალიციამ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის' ICC პროკურორს წერილობით მიმართა
28.03.2022
2022 წლის 28 მარტს „საქართველოს კოალიციამ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთვის“ ICC პროკურორს, კარიმ ხანს, წერილობით მიმართა. მიმართვის მიზანია პროკურორთან შეხვედრის მოთხოვნა და გამოძიებასთან დაკავშირებით საკვანძო საკითხების მიმოხილვა, მათ შორის, რუსეთის პოლიტიკური და სამხედრო ლიდერების პასუხისმგებლობისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულების გამოძიების საჭიროება.
უპირველესად, აღსანიშნავია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის გადაწყვეტილება, სამი პირის მიმართ დაკავების განჩინებების მოთხოვნით, წინგადადგმული ნაბიჯია,მაგრამ ხაზგასასმელია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის ოფისის მიერ წარმოებულ გამოძიებასა და მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით არაერთი პრობლემა არსებობს როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე, რაც არაერთხელ გაჟღერებულა.
აღნიშნულთან კავშირში, ხაზგასასმელია ფაქტი, რომ 2008 წელს საქართველოში სამხედრო ოპერაციებს რუსეთი ხელმძღვანელობდა, რის გამოც ზემოხსენებული კონფლიქტი საერთაშორისო შეიარაღებულ კონფლიქტად კვალიფიცირდება. საქართველოში ჩადენილ საერთაშორისო დანაშაულებზე უპირველესი პასუხისმგებლობა რუსეთის პოლიტიკურ და სამხედრო ლიდერებს ეკისრებათ. თუ მხოლოდ სეპარატისტული რეჟიმის მაღალჩინოსნები იქნებიან პასუხისმგებელი ომის და კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებებზე, ეს მხოლოდ რუსეთის ფედერაციის მაღალჩინოსნებს შორის დაუსჯელობის განცდას შეუწყობს ხელს.
რუსეთის ოფიციალური პირების ჩართულობა 2008 წლის აგვისტოს ომში დასტურდება მრავალი საერთაშორისო ინსტიტუტის, მათ შორის, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს, მიერ. ასევე, ევროკავშირის ფაქტების დამდგენმა მისიამ მიუთითა, რომ შეიარაღებული კონფლიქტის დაწყებამდე რუს ჩინოვნიკებს უკვე ჰქონდათ დე ფაქტო კონტროლი სამხრეთ ოსეთის ინსტიტუტებზე, განსაკუთრებით, კი, უსაფრთხოებაზე პასუხისმგებელ ორგანოებზე. კერძოდ, დე ფაქტო მთავრობა: თავდაცვის, შინაგან საქმეთა, სამოქალაქო თავდაცვისა და საგანგებო სიტუაციების სამინისტროები, სახელმწიფო უსაფრთხოების კომიტეტი, სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სამსახური და ე.წ. პრეზიდენტის ადმინისტრაცია, ძირითადად, დაკომპლექტებული იყო რუსეთის წარმომადგენლებით ან რუსეთის მოქალაქეობის მქონე სამხრეთ ოსური წარმოშობის პირებით, რომლებიც ადრე მუშაობდნენ ეკვივალენტურ თანამდებობებზე რუსეთში. საომარი მოქმედებების აქტიურ ფაზაში საკვანძო ძალოვან უწყებებს (შსს, თავდაცვისა და საგანგებო სიტუაციების მინისტრი, სახელმწიფო უსაფრთხოების კომიტეტის თავმჯდომარე, უშიშროების საბჭოს მდივანი) რუსული არმიის ყოფილი მაღალჩინოსნები მართავდნენ.
ამ მხრივ, აღსანიშნავია, რომ მხოლოდ დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლების: მინძაევის, გუჩმაზოვისა და სანაკოევის დასჯა (თუ ისინი დამნაშავედ სცნეს) არ აღმოფხვრის საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების წინაშე არსებულ გამოწვევას, რადგან სამხედრო შეტაკებების მასშტაბი ადასტურებს, რომ დამნაშავეთა წრე, რომლებიც ექვემდებარებოდნენ რუსეთის ფედერაციის კონტროლს, საკმაოდ დიდია.
დამატებით, კოალიციამ მიმართვაში ყურადღება გაამახვილა გამოძიების ფარგლებზე. კერძოდ, როგორც საჯაროდ ცნობილია, მინძაევის, გუჩმაზოვისა და სანაკოევის წინააღმდეგ ბრალდება არსებობს ომის დანაშაულებთან დაკავშირებულ ეპიზოდებზე, მაგრამ, არ არის მითითება კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებზე. ამასთან დაკავშირებით, კოალიცია ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მრავალი საერთაშორისო ორგანიზაციის, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა თუ საქართველოს ხელისუფლების მიერ მომზადებული ანგარიში აღწერს ცხინვალის რეგიონში ქართული მოსახლეობის ეთნიკურ წმენდასა და სხვა ქმედებებს, რომლებიც პირდაპირ კავშირშია, არა მხოლოდ, ომის დანაშაულების ჩადენასთან, არამედ კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ დანაშაულებთან.
თავად პროკურორმა მიუთითა გამოძიების უფლებამოსილების მოთხოვნასთან დაკავშირებით, რომ არსებობდა საფუძვლიანი ეჭვი, რომ აგვისტოს ომის დროს მოხდა კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულები, კერძოდ: „მკვლელობა (მუხლი 7(1)(a) ), დეპორტაცია ან მოსახლეობის იძულებითი გადაადგილება (მუხლი 7(1)( d)) და ნებისმიერი იდენტიფიცირებული ჯგუფის ან ერთობის დევნა ეთნიკური ნიშნით (მუხლი 7(1)(t)). ეს დანაშაულები, სავარაუდოდ, ჩადენილი იყო როგორც ფართოდ გავრცელებული და/ან სისტემატური თავდასხმის ნაწილი ეთნიკურად ქართველ მშვიდობიან მოსახლეობაზე სამხრეთ ოსეთში და მის მიმდებარე „ბუფერულ ზონაში“. ეს დანაშაულები ჩადენილი იყო როგორც სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების პოლიტიკის ნაწილი, რათა იძულებით განედევნათ ეთნიკური ქართველები სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიიდან მათი საერთო მიზნის მისაღწევად, გაწყვეტილიყო დარჩენილი კავშირები საქართველოსთან. პროკურორის ზემოხსენებული პოზიცია წინასასამართლო პალატამაც გაიზიარა.
„საქართველოს კოალიცია სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსათვის“ იმედს გამოთქვამს პროკურორის თანამშრომლობასთან დაკავშირებით და საზოგადოებას აცნობებს ინფორმაციას მიმდინარე სიახლეების შესახებ.

GCICC ADDRESSED THE ICC PROSECUTOR TO THE INTERNATIONAL CRIMINAL COURT WITH THE OPEN LETTER
On March 28, 2022, the Georgian Coalition for the International Criminal Court (GCICC) sent the letter to the ICC Prosecutor Karim Khan. The purpose of the statement is to request a meeting with the prosecutor and to discuss key issues related to the investigation, including the Russian political and military leaders’ accountability and investigation of the crimes against humanity.
First of all, GCICC believes that the decision of the Prosecutor of the International Criminal Court to file an application to the Court on March 10, 2022, requesting the issuance of arrest warrants against three officials is a step forward, but it should be emphasized that there are several problems with the investigation and ongoing processes conducted by the Office of the Prosecutor of the International Criminal Court, both nationally and internationally, which have been repeatedly raised.
First, we would like to point out that Russia led military operations in Georgia in 2008, which is why the conflict qualifies as an international armed conflict. Russia's political and military leaders bear the primary responsibility for the international crimes committed in Georgia. If only high-ranking officials of the separatist regime are held accountable for war crimes and crimes against humanity, it will only contribute to a sense of impunity among the high-ranking officials of the Russian Federation. A clear example of this are the events in Ukraine, which, according to the prosecutor’s statement, repeat similar patterns of the criminal acts committed in Georgia.
The involvement of Russian officials and the degree of their participation in the 2008 August War is confirmed by numerous international institutions, including the European Courts of Human Rights.The EU Fact-Finding Mission indicated, in particular, that the “Russian officials already had de facto control over South Ossetia’s institutions before the outbreak of the armed conflict, and especially over the security institutions and security forces. The de facto government and the "Ministries of Defence", "Internal Affairs" and "Civil Defence and Emergency Situations", the "State Security Committee", the "State Border Protection Services", the "Presidential Administration" – among others – have been largely staffed by Russian representatives or South Ossetian individuals with Russian citizenship who have worked previously in equivalent positions in the Central Russia.” During the active phase of hostilities, the key law-enforcement offices - Minister of Interior, Minister of Defence and Emergencies, Chairman of the Committee for State Security and Secretary of the Security Council - were all held by former senior officials of the Russian army.
In this respect, it is noteworthy, that the punishment (if they are found guilty) of the de facto authority representatives: MINDZAEV, GUCHMAZOV, SANAKOEV alone will not eliminate the challenge before the international peace and security, as the scale of the military clashes confirms that the circle of the perpetrators is quite wide, acting under the Russian Federation authority.
In addition, the Coalition in its statement focused on the scope of the investigation. In particular, as it is publicly known, application for the arrest warrants against MINDZAEV, GUCHMAZOV, and SANAKOEV focuses on the episode involving war crimes, but makes no reference to crimes against humanity. In this respect, we wish to underline that the Georgian authorities and numerous international organizations published reports[4] describing the ethnic cleansing of the Georgian population in Tskhinvali Region and other actions directly linked not only to the commission of war crimes, but also crimes against humanity[5]in continuous manner.[6]  The Prosecutor herself noted in paragraph 218 of the request for authorization of an investigation, that there was a reasonable basis to believe that the crimes against humanity have been committed during the August War, namely: “murder (article 7(1)(a)), deportation or forcible transfer of the population (article 7(1)(d)), and the persecution against any identifiable group or collectivity on ethnic grounds (article 7(1)(h)). These crimes were allegedly committed as part of a widespread and/or systematic attack against ethnic Georgian civilians in South Ossetia and the surrounding “buffer zone”. These crimes were committed in pursuance of a policy by the South Ossetian de facto authorities to forcibly expel ethnic Georgians from the territory of South Ossetia in furtherance of their overall objective to sever any remaining links with Georgia. The aforementioned position of prosecutor lately was shared by Pre-Trial Chamber too.
We hereby consider that the ICC investigation should also focus on crimes against humanity committed in Georgia. The ongoing events in Ukraine starting with the support to and recognition of the separatist regions, with the commission international crimes is very similar to the Georgian situation. In today’s system of international peace and security, the ICC has a significant role to play and to fight against international crimes.