ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმატებული საქმეები (2023 წლის ივლისი-ოქტომბერი)
2023 წლის 16 სექტემბერს გორის რაიონულმა სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის  სარჩელი გორის მუნიციპალიტეტის მერიის მიმართ, რომლის მიხედვითაც ბათილად იქნა ცნობილი გორის მუნიციპალიტეტის მერის ბრძანება რეორგანიზაციის შედეგად ი.გ.-ს სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ და დაევალა მერიას საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე გარემოებების კვლევის შემდეგ ახალი გადაწყვეტილების მიღება.
მოქალაქემ სახლზე საკუთრება დაიბრუნა
2022 წლის 29 ნოემბერს, ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით, მოქალაქე რ.მ-მა გურჯაანის რაიონულ სასამართლოს სარჩელით მიმართა მოპასუხე გ.გ-ის მიმართ 2021 წლის ჩუქების ხელშეკრულების ბათილად ცნობის მოთხოვნით.
ხელშეკრულების მიხედვით გ.გ. აღრიცხული იყო საცხოვრებელი სახლის ½-ის თანამესაკუთრედ. სახლი რ.მ.-მა შეიძინა სსიპ ევრაზიის სატრანსპორტო დერეფნის საინვესტიციო ცენტრის მიერ ჩარიცხული კომპენსაციის თანხით, რაც მას ბაკურციხის მონაკვეთზე გარშემოვლითი გზის მშენებლობისას ნგრევის ზონაში მოყოლილი ბინის სანაცვლოდ გადაეცა. გ.გ. მას როგორც მარტოხელას, სახლის ნაწილის ჩუქების სანაცვლოდ პატრონობას და დახმარებას დაჰპირდა, მაგრამ პირობა არ შეასრულა.
2023 წლის 31 მაისის დაუსწრებელი გადაწყვეტილებით ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული სარჩელი სრულად დაკმაყოფილდა და რ.მ-მა  სახლზე საკუთრება დაიბრუნა.
სექსუალური ტრეფიკინგის მსხვერპლი მოქალაქე სოციალურ დახმარებებს კვლავ მიიღებს
2023 წლის 14 აგვისტოს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განცხადებით მიმართა  გურჯაანის რაიონულ სასამართლოს და შშმ პირის - ა.ყ-ს მხარდამჭერად ა.მ-ს დანიშვნა მოითხოვა.
სექსუალური ტრეფიკინგის მსხვერპლს - ა.ყ.-ს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, წლების წინ, ეთნიკური ავარელებით დასახლებულ სოფელში მიაგნო. მას არ გააჩნდა მოქალაქეობა, შესაბამისად არ ჰქონდა სტატუსი და ვერ იღებდა პენსიას. ცენტრის დახმარებით მან მოქალაქეობა და პენსია მიიღო. ჯანმრთელობის პრობლემების გამო მას ა.მ. უვლიდა. 2018 წელს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  ყვარლის სოციალურ სამსახურს მოსთხოვა ა.ყ-თვის ა.მ-ს მხარდამჭერად დანიშვნა, რაც დაკმაყოფილდა. თუმცა, მხარდამჭერის სასამართლოს მიერ განსაზღვრული ხუთწლიანი ვადის გასვლის შემდეგ მოქალაქე იგივე პრობლემის წინაშე აღმოჩნდა, რის გამოც ბოლო 3 თვის განმავლობაში ა.ყ-ს არ აუღია პენსია.
2023 წლის 18 აგვისტოს ადამიანის უფლებათა ცენტრის შუამდგომლობით სასამართლომ დროებითი განჩინება მიიღო და ცენტრის ყველა მოთხოვნა დააკმაყოფილა. მათ შორის, დაკმაყოფილდა მხარდაჭერა სოციალური დახმარების და შშმ პირებისათვის განკუთვნილი პროგრამებით სარგებლობის, ჯანდაცვის, საზღვარგარეთის პასპორტის აღების და სერვისებისა და სამოქალაქო რეესტრში წარმომადგენლობის სფეროში, ასევე დაკმაყოფილდა მხარდაჭერა პენსიის მიღების და განკარგვის და სოციალური პაკეტის მიღების სფეროში.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეს ბინადრობის უფლება მიენიჭა
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავდა უცხო ქვეყნის მოქალაქის ინტერესებს, რომელსაც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სერვისების განვითარების სააგენტომ მუდმივი ბინადრობის ნებართვის გაცემაზე უარი უთხრა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადებული ადმინისტრაციული სარჩელის საფუძველზე, 2023 წლის 5 სექტემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა  ცენტრის მოთხოვნა და ს.ს-ზე ბინადრობის მოწმობა გაიცა.

Court Annulled the Order of the Gori Municipality City Mayor
On September 16, 2023, the Gori district court partially granted the lawsuit of Human Rights Center against the Gori Municipality City Mayor, and his order on the dismissal of I.G from the working place as a result of the reorganization in the municipality city hall was annulled; the Municipality City Hall was ordered to re-consider the case and issue a new order.
A Citizen Restored His Property Rights
With the HRC legal aid, on November 29, 2022, R.M. appealed the Gurjaani district court against G.G. to annul the gift agreement signed between them in 2021.
In accordance with the agreement, G.G was a co-owner of the ½ in the house. R.M purchased the house with the compensation he had received from the LEPL Investment Center of the Eurasian Transportation Corridor in exchange of his house, which was demolished by the company for the construction of Bakurtsikhe Highway in Kakheti region. G.G. promised to take care of R.M, as he was a lonely person, in exchange of gifting the part of the house to him; however, G.G. did not keep his promise.
On May 31, 2023, the Gurjaani district court, in absentia, fully granted the lawsuit of Human Rights Center and R.M restored his full ownership over the house.
Victim of Sexual Trafficking Will Get Social Allowances Again
On August 14, 2023, HRC petitioned to the Gurjaani district court and requested to assign A.M, as a guardian of A.K, disabled person.
Human Rights Center met A.K, a victim of sexual trafficking in the village of ethnic Avars in Kakheti region, years ago. She did not have citizenship, consequently she had no status and could not get pension. With the HRC legal aid, she obtained Georgian citizenship and pension. Because of health problems, A.M. was taking care of A.K. In 2018, HRC petitioned the Kvareli social agency to assign A.M to be guardian for A.K and the agency satisfied the petition.
However, after the five-year long guardianship term expired, the disabled woman faced the same problem – she could not get pension during 3 months.
On August 18, 2023, with the HRC solicitation, the court passed interim ruling and satisfied all requests of the organization. As a result, the beneficiary will receive social allowance and will be enrolled in all programs designated for the disabled people in Georgia. Her guardianship to get pension, social allowance and other services was also restored.
Residence Permit Granted to Foreign Citizen
HRC defended legal interests of the foreign citizen, who was denied by the Services Development Agency of the Ministry of Justice to issue residence permit in Georgia.
Based on the administrative lawsuit prepared by HRC, on September 5, 2023, the Tbilisi City Court satisfied the claim of HRC and S.S. received residence permit in Georgia.