ერთობლივი განცხადება - უფლებადამცველთა დაცვის ობსერვატორია / ადამიანის უფლებათა ცენტრი
ბოლო წლებში, საქართველოში უფლებადამცველების მიმართ გაიზარდა მუქარის და ძალადობის ფაქტები, რასაც ამძაფრებდა მათ წინააღმდეგ მთავრობის და მაღალი თანამდებობის პირების მტრული რიტორიკა. საერთო მიმართვაში, უფლებადამცველთა დაცვის ობსერვატორია (OMCT-FIDH) და ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობენ საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების მდგომარეობის გაუარესების ფაქტს და მოუწოდებენ სახელმწიფო ორგანოებს, უზრუნველყონ  უფლებადამცველებზე განხორციელებული თავდასხმების ეფექტური, დროული და ობიექტური გამოძიება და აღკვეთონ მათი შევიწროებისკენ მიმართული ნებისმიერი ქმედება..
პარიზი-თბილისი - 26  ივნისი, 2024 წელი: ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში  საქართველოში უფლებადამცველებზე ხორციელდებოდა თავდასხმები, მათ შორის, მათ წინააღმდეგ მიმართული ბინძური კამპანიისა და მაღალი თანამდებობის პირების მხრიდან წარმართული „შიდა მტრის“ დისკურსის შედეგად. სიტუაცია განსაკუთრებით გაუარესდა „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის“ შესახებ კანონპროექტის ხელახლა ინიციირების შემდეგ, რის შედეგადაც იგი საბოლოოდ იქნა მიღებული 2024 წლის 28 მაისს. ამ კანონმდებლობას, რომელიც უხეშად ზღუდავს ქვეყანაში სამოქალაქო სივრცეს, დიდი საპროტესტო აქციები მოყვა, რომელსაც, თავის მხრივ, პოლიციის მასშტაბური ძალადობა დაუპირისპირდა.
ამავდროულად, რამდენიმე შემთხვევაში, სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული არაიდენტიფიცირებული პირები თავს დაესხნენ აქტივისტებს, ოპოზიციონერ პოლიტიკოსებს და მათი ოჯახის წევრებს; ასევე - დატოვეს სიძულვილის გამომხატველი გრაფიტი არასამთავრობო ორგანიზაციების ოფისების შენობებზე, უფლებადამცველების სახლებსა და მანქანებზე.
სხვა მრავალ ფაქტს შორის, ობსერვატორია და ადამიანის უფლებათა ცენტრი გმობენ ქვემოთ ჩამოთვლილ შემთხვევებს, რომლებიც ასახავს მიმდინარე ძალადობას:
5 მაისს, ლადო აფხაზავას - მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს მფლობელს, რომელიც აქტიურად აკრიტიკებდა „უცხოეთის აგენტების“ კანონს, საკუთარ სახლთან, საკუთარი შვილის თანდასწრებით სცემა რამდენიმე ადამიანმა.
7 მაისს, „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის” აღმასრულებელ დირექტორს, გიორგი კლდიაშვილს, თავს დაესხნენ თბილისში შვედეთის საელჩოს მიმდებარედ, სადაც ის ინტერვიუს აძლევდა ტელეკომპანია „ფორმულას“. მოძალადეები თავს დაესხნენ  ტელევიზიის გადამღებ ჯგუფსაც.
8 მაისს, აქტივისტს და რუსული კანონის წინააღმდეგ ბაიკერების მარშის ორგანიზატორს, ლაშა ღვინიანიძეს, თავს დაესხნენ სახლთან ახლოს და სასტიკად სცემეს.
11 მაისს, „თბილისი პრაიდის” თანადირექტორის, ანა სუბელიანის 73 წლის მამას ფიზიკურად გაუსწორდნენ. დამნაშავეთა მიერ მიყენებული დაზიანებების გამო, მას დასჭირდა საავადმყოფოში გადაყვანა.
ბოლო შემთხვევა მოხდა 11 ივნისს, როცა მოძრაობა „სირცხვილიას“ წევრს და აქტივისტს, ზუკა ბერძენიშვილს, სამი კაცი დაესხა თავს საკუთარი სახლის შესასვლელთან, სადაც მას მანქანით ელოდებოდნენ.
ამის გარდა, სისხლის სამართლის საქმეები აღიძრა და გამოძიება დაიწყო საპროტესტო აქციების რამდენიმე მონაწილისა და ცნობილი ბლოგერის და აქტივისტის - უჩა აბაშიძის წინააღმდეგ. ოპოზიციური მედიის ჟურნალისტები გახდნენ სპეცრაზმის მხრიდან ფიზიკური თავდასხმის მსხვერპლნი საპროტესტო აქციების გაშუქების დროს.
უფრო მეტიც - 7 მაისის შემდეგ, უფლებადამცველები, მათ შორის - ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი ალეკო ცქიტიშვილი და ორგანიზაციის თანამშრომლები, აქტივისტები და მათი ოჯახის წევრები მუდმივად იღებენ შეურაცხმყოფელ და მუქარის შემცველ სატელეფონო ზარებს დაუდგენელი ნომრებიდან. აღნიშნული ფაქტი დაემთხვა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის - შალვა პაპუაშვილის განცხადებას, სადაც მან ისაუბრა მონაცემთა სპეციალური ბაზის შექმნაზე, იმ პირების შესახებ ინფორმაციის შეგროვებაზე, რომლებიც „ჩართულები არიან ძალადობაში, სხვა უკანონო ქმედებებში, მუქარის და შანტაჟის ფაქტებში, ან საჯაროდ იწონებენ მსგავს ქმედებებს,“ - რის სამიზნესაც წარმოადგენენ მიღებული კანონის კრიტიკოსები.
საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ოფისების ფასადებზე, უფლებადამცველების და აქტივისტების საცხოვრებელ სახლებზე გაკრულია პოსტერები, სადაც უფლებადამცველები „უცხოეთის აგენტებად“ არიან მოხსენიებულნი. ასევე - სამოქალაქო საზოგადოების ოფისების ფასადებზე დაწერილია სიძულვილის შემცველი გრაფიტი. მაგალითად, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ოფისში ვანდალიზმი ორჯერ განხორციელდა: პირველ ჯერზე, შესასვლელ კარებზე განათავსეს სალანძღავი სიტყვების (როგორიცაა „აგენტურა“, „ქვეყნის დამანგრევლები“) შემცველი პოსტერები, რომლებზეც გამოსახულნი იყვნენ უფლებადამცველი ორგანიზაციების - „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“, „საფარის“  და „უფლებები საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორები. ხოლო მეორე ჯერზე, შენობაზე დატანილ იქნა შეურაცხმყოფელი გრაფიტი. მსგავსი თავდასხმები განხორციელდა სხვა უფლებადამცველების მიმართაც, რომელთა შორის არიან: ყოფილი სახალხო დამცველი და „საქართველოს ევროპული ორბიტის“ დამფუძნებელი - ნინო ლომჯარია, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორი - ეკა გიგაური და „მედიის განვითარების ფონდის“ აღმასრულებელი დირექტორი თამარ კინწურაშვილი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი და უფლებადამცველთა დაცვის ობსერვატორია მოუწოდებენ საქართველოს ხელისუფლების შესაბამის ორგანოებს:
■   უზრუნველყონ უფლებადამცველებსა და მათი ოჯახების წევრებზე ფიზიკური თავდასხმების, ქონების დაზიანების და მათ წინააღმდეგ მიმართული დევნის ფაქტების ეფექტური, დროული და ობიექტური გამოძიება;
უზრუნველყონ სამართალდამცველთა მხრიდან უფლებადამცველების, მათი ოჯახის წევრებისა და ჟურნალისტების წინააღმდეგ გადამეტებული ძალის გამოყენების და ძალადობის ფაქტების ეფექტური, დროული და ობიექტური გამოძიება;
■გამოიძიონ უფლებადამცველებთან და მათი ოჯახების წევრებთან განხორციელებული მუქარის შემცველი სატელეფონო ზარების წარმომავლობა;
■ აღკვეთონ უფლებადამცველების, სამოქალაქო საზოგადოების წევრების, დამოუკიდებელი ჟურნალისტებისა და მათი ოჯახების წევრების შევიწროებისკენ მიმართული ნებისმიერი ქმედება.
■უზრუნველყონ შეკრების და გამოხატვის თავისუფლების დაცვა საქართველოს კონსტიტუციის შესაბამისად და აღასრულონ საქართველოს მიერ სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტითა და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებები;
■აღასრულონ საქართველოს ვალდებულებები უფლებადამცველთა უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით და პატივი სცენ მათი უფლებების ლეგიტიმურ რეალიზაციას უფლებადამცველების შესახებ გაეროს დეკლარაციის შესაბამისად.
უფლებადამცველთა დაცვის ობსერვატორია (ობსერვატორია) შეიქმნა 1997 წელს წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაციისა (OMCT) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) მიერ. აღნიშნული პროგრამის მიზანია უფლებადამცველთა წინააღმდეგ რეპრესიების თავიდან აცილება ან ასეთი რეპრესიული მდგომარეობის გამოსწორება. OMCT და FIDH არიან ევროპის კავშირის უფლებადამცველთა მექანიზმის -  ProtectDefenders.eu- წევრები, რომლის იმპლემენტაციასაც საერთაშორისო სამოქალაქო საზოგადოება ახორციელებს
ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაარსდა 1996 წელს და მისი მიზანია, ხელი შეუწყოს ადამიანის უფლებების, კანონის უზენაესობისა და მდგრადი მშვიდობის დაცვას საქართველოში. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს ადამიანის უფლებების დარღვევების  მონიტორინგს და ახდენს მათ დოკუმენტირებას, ახორციელებს უფასო იურიდიულ დახმარებას და, პოლიტიკისა და კანონშემოქმედების პროცესებზე გავლენის მოსახდენად, ჩართულია როგორც საერთაშორისო, ისე ადგილობრივი ადვოკატირებაში.

Georgia : Serious deterioration of the situation of human rights defenders
In recent years, human rights defenders in Georgia have faced escalating threats and violence, exacerbated by hostile rhetoric from the government and high-ranking officials in the country. The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders (OMCT-FIDH) and the Human Rights Center denounce the worsening conditions for civil society in Georgia and call on the authorities to ensure effective, timely, and objective investigations into attacks against human rights defenders and to put an end to all acts of harassment against them.
Paris-Tbilisi, June 26, 2024 - During the last few years, human rights defenders (HRDs) in Georgia have been subjected to attacks, including through smear campaigns and the use of the “internal enemy” discourse by high-ranking public officials. However, the situation has severely deteriorated since the reintroduction in April 2024 of the draft law on Transparency of Foreign Influence, inspired by the Russian “Foreign Agents Law”, followed by its definitive adoption on May 28, 2024. The reintroduction of this piece of legislation, which gravely restricts civic space in the country, gave rise to large peaceful demonstrations that were met with widespread police violence.
At the same time, on several occasions, unidentified individuals in civilian attire physically assaulted activists, opposition politicians, and their family members, and NGOs’ offices, as well as homes and cars of HRDs were sprayed with hate message graffiti.
Among many others, the Observatory and the Human Rights Center denounce the following cases that serve as illustration of this ongoing violence:
On May 5, 2024, Lado Apkhazava, a holder of the National Teacher Award who has been actively criticising the “foreign agents” legislation, was beaten up by several persons near his house, while he was with his son.
On May 7, 2024,  the Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information, Giorgi Kldiashvili, was attacked near the Embassy of Sweden in Tbilisi when he was being interviewed by TV Formula, whose camera crew was also physically attacked.
On May 8, 2024, Lasha Gvinianidze, an activist and organiser of the bikers’ marches against the “foreign agents” law,  was assaulted near his home and severely beaten up.
On May 11, 2024, the 73-year-old father of Ana Subeliani, the co-director of Tbilisi Pride, was physically assaulted and hospitalised due to the injuries inflicted on him by the perpetrators.
In the latest case, on June 11, 2024, a member of the "Shame Movement" and activist, Zuka Berdzenishvili, was assaulted in front of the entrance to his house by a group of three men who were waiting for him in a car.
In addition, criminal investigations have been initiated against several protest participants as well as a well-known blogger and activist Ucha Abashidze. Journalists from critical media have also been physically attacked by the riot police while reporting on the protests.
Furthermore, since May 7, 2024, HRDs - including the Human Rights Center’s Executive Director Aleko Tskitishvili and staff members of the organisation – activists, and their family members have been repeatedly receiving intimidating and insulting phone calls from unidentifiable numbers. This coincided with the statement made by the Speaker of the Parliament Shalva Papuashvili on May 8, when he spoke of creating a special database to store information about individuals who are “involved in violence, other illegal actions, threats, and blackmail, or publicly approve of such actions”, thus targeting critics of the recently adopted law.
Posters labeling HRDs as “foreign agents” as well as hate message graffiti continue to be put up on the facades of the premises of CSOs as well as on the homes of HRDs and civil activists. For instance, the office of the Human Rights House Tbilisi was vandalised on two different occasions: first, posters of Executive Directors of human rights organisations the Human Rights Center, Sapari and Rights Georgia, containing vilifying language such as “agents” or “destroyers of the country”, were put up on the entrance door; the second time, the building was sprayed with insulting graffiti. Similar attacks occurred against the former Public Defender of Georgia and the founder of Georgia’s European Orbit, Nino Lomjaria; the Executive Director of Transparency International Georgia, Eka Gigauri; and the Executive Director of Media Development Foundation Tamar Kintsurashvili.
The Human Rights Center and the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders urge the relevant Georgian authorities:
■          to ensure effective, timely, and objective investigation regarding the instances of physical attacks, damage of property, and persecution against HRDs and their family members;
■          to ensure effective, timely, and objective investigation of the excessive use of force and violence on the part of law enforcement agents against HRDs, their family members, and journalists;
■          to conduct an investigation regarding threatening phone calls to HRDs and their family members;
■          to put an end to all acts of harassment against HRDs, members of civil society, independent journalists, and their families;
■          to guarantee the rights to freedom of assembly and expression, as enshrined in the Constitution of Georgia, and to uphold Georgia’s international obligations, including under the International Covenant on Civil and Political Rights and the European Convention on Human Rights;
■          to comply with Georgia’s obligations regarding the protection of HRDs and respect the legitimate exercise of their rights, as stated in the UN Declaration on Human Rights Defenders.
Signatories
The Observatory for the Protection of Human Rights Defenders (the Observatory) was created in 1997 by the World Organisation Against Torture (OMCT) and FIDH. The objective of this programme is to intervene to prevent or remedy situations of repression against human rights defenders. OMCT and FIDH are both members of ProtectDefenders.eu, the European Union Human Rights Defenders Mechanism implemented by international civil society.
The Human Rights Center, founded in 1996, is dedicated to the protection and promotion of human rights, the rule of law, and sustainable peace in Georgia. The HRC monitors and documents human rights violations, provides free legal aid, and engages in local as well as international advocacy to impact policy-making and legislative processes in the country.