კოალიცია უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ ნიკოლოზ მარსაგიშვილის არჩევას ეხმიანება
ნიკოლოზ მარსაგიშვილის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ წინასწარ, ვაკანტური თანამდებობის წარმოშობამდე, განწესება უზენაესი სასამართლოს კლანისადმი ლოიალური კადრებით გადავსების ცხადი მაგალითია.
17 სექტემბერს, საქართველოს პარლამენტმა 83 ხმით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინების საფუძველზე, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ ნიკოლოზ მარსაგიშვილის არჩევას დაუჭირა მხარი. უზენაეს სასამართლოში ნიკოლოზ მარსაგიშვილის მიერ დასაკავებელი პოზიცია მხოლოდ 2025 წლის ივნისში ხდება ვაკანტური. იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ კონკურსი ერთი წლით ადრე, 2024 წლის 30 მაისის განკარგულების საფუძველზე გამოაცხადა
ნიკოლოზ მარსაგიშვილი სასამართლო სისტემაში 2008 წლიდან საქმიანობს და სხვადასხვა დროს იყო გორის რაიონული სასამართლოსა და თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარე. 2020 წლიდან ის იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრია და 2024 წლის 24 მარტს განმეორებით, მეორე ვადით იქნა არჩეული იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივნად.
უზენაესი სასამართლოს წევრთა შერჩევის პროცესი წლებია ხარვეზიანად ფასდება როგორც ადგილობრივი სამოქალაქო, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან.  ამავდროულად, ევროკომისიის 2023 წლის ნოემბრის ანგარიშით ცხადად განისაზღვრა, რომ მათ შორის უზენაესი სასამართლოს წევრები და მოსამართლეობის კანდიდატები უნდა დაექვემდებარონ კეთილსინდისიერების შემოწმების ექსტრაორდინარულ მექანიზმს. საგულისხმოა, რომ ნიკოლოზ მარსაგიშვილი იზიარებს სასამართლო კლანის პოზიციას და ეწინააღმდეგება კეთილსინდისიერების შემოწმებას.
დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი მართლმსაჯულების უზრუნველყოფა  საქართველოს კონსტიტუციით განსაზღვრული უმნიშვნელოვანესი დემოკრატიული ღირებულებაა. ევროპული ინტეგრაცია, რომლისათვისაც ერთ-ერთ წინაპირობას მართლმსაჯულების სისტემის ფუნდამენტური რეფორმის განხორციელება წარმოადგენს, ქართული საზოგადოების აბსოლუტური უმრავლესობის ურყევი ნებაა, რომელსაც ხელისუფლების ყველა შტომ პატივი უნდა სცეს.
2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ ჩამოყალიბდება XI მოწვევის პარლამენტის შემადგენლობა და სწორედ აღნიშნული მოწვევის პარლამენტის დროს ხდება თანამდებობა ვაკანტური. კოალიცია მიიჩნევს, რომ ნიკოლოზ მარსაგიშვილის დასანიშნი კონკურსის 1 წლით ადრე გამოცხადება და თანამდებობაზე 8 თვით ადრე არჩევა, მაშინ როდესაც დაახლოებით 2 თვეში საქართველოს ახალი მოწვევის პარლამენტი ეყოლება არის კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის ინსტრუმენტალიზაცია, ისევე როგორც სასამართლო კლანისა და მმართველი პარტიის თანამშრომლობის დამატებითი მტკიცებულება.

The appointment of Nikoloz Marsagishvili as the Supreme Court judge, prior to the emergence of a vacancy, is a clear example of packing the Supreme Court with individuals loyal to the Judicial Clan.
On September 17, the Parliament of Georgia
voted in favor of Nikoloz Marsagishvili’s appointment as a judge of the Supreme Court based on the
nomination by the High Council of Justice. The candidate received 83 votes. The position, Nikoloz Marsagishvili will take up in the Supreme Court, will only become vacant in June 2025. The High Council of Justice
announced the competition for the post a year earlier, in accordance with a decree dated May 30, 2024.
Nikoloz Marsagishvili has been working in the court system since 2008, having served as the chairman of both the Gori District Court and the Tbilisi City Court at different times. Since 2020, he has been a member of the High Council of Justice, and on March 24, 2024, he was
re-elected for a second term as the Secretary of the Council.
For years local civil society organizations and international bodies criticized the process of selection of members of the Supreme Court for its flawed nature. The European Commission's
report from November 2023 clearly states that current members of the Supreme Court and judicial candidates for the Supreme Court should be subject to an extraordinary integrity check mechanism. In his statements Nikoloz Marsagishvili has aligned with the Clan’s position and
opposed integrity checks.
Ensuring independent and impartial judiciary is a fundamental democratic value defined in the Constitution of Georgia. European integration, which requires fundamental reform of the justice system, is the unwavering will of the absolute majority of the Georgian society. All branches of government should respect this commitment.
Following the parliamentary elections on October 26, 2024, the composition of the XI convocation of the Parliament will be formed, and during this convocation the position becomes vacant. The Coalition believes that announcing the competition for Nikoloz Marsagishvili's appointment one year in advance and electing him to the position eight months early—while a new parliament will be in place in about two months—constitutes an instrumentalization of the Constitution and legislation. This also serves as further evidence of the collusion between the Judicial Clan and the ruling party.