საკონსტიტუციო სასამართლომ საკუთარი მოვალეობა არ შეასრულა
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება, არ შეაჩეროს რუსული კანონის მოქმედება, მოკლებულია სამართლებრივ დასაბუთებას, არ ითვალისწინებს ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტების სამართლებრივ დასკვნებს და მოსამართლეთა მხრიდან კონსტიტუციის ღალატს წარმოადგენს.
სასამართლოს ჰქონდა ისტორიული შანსი, შეწინააღმდეგებოდა ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას, არ დაეშვა მოქალაქეთა კონფიდენციალური ინფორმაციაზე მთავრობის უკონტროლო წვდომა და დამდგარიყო საკუთარი ხალხის გვერდით, ვინც თვეების განმავლობაში, სამთავრობო ძალადობის მიუხედავად, ურყევად ეწინააღმდეგებოდა რუსულ კანონს. სამწუხაროდ, საკონსტიტუციო სასამართლომ ვერ შეძლო დამოუკიდებელი გადაწყვეტილების მიღება, ის კვლავ მოექცა მმართველი პარტიის გავლენის ქვეშ და ვერ შეასრულა მასზე დაკისრებული ფუნქცია - კონსტიტუციის დაცვა.
ქართული მედია და არასამთავრობო ორგანიზაციები მადლობას ვუხდით ორ მოსამართლეს განსხვავებული აზრისთვის და ვაგრძელებთ ბრძოლას საქართველოში ავტორიტარიზმისა და ცენზურის დამყარების წინააღმდეგ. ჩვენ გავაგრძელებთ სამართლებრივ დავას რუსული კანონის წინააღმდეგ, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე - საერთაშორისო ინსტიტუტებში, და ქართველი ხალხის მხარდაჭერით, აუცილებლად მივაღწევთ მის საბოლოო და უპირობო გაუქმებას.

The decision of the Constitutional Court not to suspend Russian Law lacks legal justification, does not take into account the legal conclusions of local and international experts, and represents a betrayal of the Constitution by the justices.
The court had a historic chance to oppose the suspension of the European integration process, to prevent the government from accessing confidential information of citizens, and to stand by its people, who for months, despite government violence, steadfastly defied Russian Law. Unfortunately, the Constitutional Court could not make an independent decision as it again came under the ruling party's influence and failed to fulfill the function assigned to it - protection of the Constitution.
Georgian media and non-governmental organizations thank the two justices for their dissent and continue to fight against the establishment of authoritarianism and censorship in Georgia. We will continue the legal dispute against Russian Law, both within the local and international institutions, and with the support of the Georgian people, we will achieve its ultimate and unconditional repeal.